Hepatit D

Genel Bakış

Delta virüsü olarak da bilinen Hepatit D, karaciğerinizin şişmesine neden olan bir enfeksiyondur. Buna hepatit D virüsü (HDV) neden olur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde nadir görülür.

Hepatit B, hepatitin birçok şeklinden biridir – diğer türleri arasında hepatit A, B, C ve E vardır. Diğer şekillerinden farklı olarak, hepatit D kendi kendine oluşmaz. Ancak zaten hepatit B durumunuz varsa hepatit D olabilirsiniz.

Hepatit D’nin hiçbir tedavisi ve önlenmesi için bir aşısı yoktur.

Bulaşma

Hepatit D bulaşıcıdır ve enfekte kan veya diğer vücut sıvıları ile temas yoluyla yayılır. Bir kere Hepatit D oldunuz mu, belirtileriniz ortaya çıkmadan önce bile başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Ancak, hepatit D olmanız için sizde zaten hepatit B olması gereklidir. Philadelphia Çocuk Hastanesi (Children’s Hospital of Philadelphia) uyarınca hepatit B olan kişilerin yaklaşık yüzde beşinde hepatit D de vardır (Children’s Hospital of Philadelphia).

Sizde hepatit B çıkmasıyla aynı zamanda hepatit D gelişebilir. Ayrıca kronik hepatit B enfeksiyonunun daha sonraki aşamalarında da hepatit D virüsü kapabilirsiniz.

Belirtiler

Hepatit B ve hepatit D belirtileri benzerdir ve bu nedenle belirtilerinize hangi hastalığın neden olduğunu söylemek zor olabilir. Sık görülen belirtiler arasında şunlar vardır:

 • cilt ve gözlerin sararması (sarılık)
 • eklem ağrısı
 • karın ağrısı
 • kusma
 • iştah kaybı
 • koyu renkli idrar
 • yorgunluk

Hepatit D, hepatit B’nin belirtilerini daha da kötüleştirebilir ya da enfekte olan ancak henüz belirtileri gelişmemiş olanlarda belirtiler ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu virüs akut (kısa dönem) veya kronik (uzun dönem) olabilir. Kronik hepatit D durumunuz varsa hastalığın komplikasyonlarının gelişme riski daha yüksektir. Uzun dönem veya kronik hepatit D vücudunuzda belirtiler gelişmeden önce bir süre bulunabilir.

Sizde hepatit B’nin kronik şekli varsa, kronik hepatit D gelişmesi daha muhtemeldir.

Tanı

Eğer sizde hepatit D veya B belirtileri varsa, tanı için doktorunuzu görmelisiniz. Sizde sarılık olmadan bu hastalığın belirtileri varsa doktorunuz hepatitten şüphelenmeyebilir.

Eğer hepatitle enfekte birisinin yakınında bulunduysanız veya hepatit B’nin yaygın olduğu bir ülkeye seyahat ettiyseniz doktorunuza söyleyin. Ulusal Sağlık Enstitüleri (National Institutes of Health) (NIH) uyarınca aşağıdaki durumlarda özellikle yüksek riske sahipsinizdir:

 • damardan uyuşturucular kullanmak
 • erkeklerle seks yapan bir erkek olmak
 • çok sayıda kan transfüzyonu almak

Doktorunuz kanda anti-hepatit D antikorları tespit etmek için bir kan testi yapacaktır. Antikor bulunursa, bu virüse maruz kaldınız demektir.

Doktorunuz karaciğer hasarından şüphelenirse size bir karaciğer fonksiyon testi yapabilir. Bu, kanınızdaki karaciğer enzim düzeylerini ölçen bir kan testidir. Bu testin sonuçları karaciğerinizin zorlanıp zorlanmadığını veya hasar görüp görmediğini gösterecektir.

Tedavi

Şu anda, akut ve kronik hepatit D için bilinen bir tedavi yoktur. Antiviral ilaçlar hepatit D tedavisinde pek etkili gibi görünmemektedir.

Size 12 aya kadar büyük dozlarda interferon adlı ilaç verilebilir. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) (WHO) uyarınca interferon hastalığın hafiflemesini sağlayabilir (WHO). Ancak, tedaviden sonra bile hepatit D’li kişilerin bu durum için testi hala pozitif olabilir.

Eğer önemli bir karaciğer nedbeleşmesi (siroz) ya da başka karaciğer hasarı varsa bir karaciğer nakli gerekebilir. Bir karaciğer nakli cerrahın bozuk karaciğeri alması ve sağlıklı bir vericiden karaciğer ile değiştirmesini içeren büyük bir cerrahi işlemdir.

Komplikasyonlar

Hepatit D komplikasyonları şunları içerir:

 • karaciğerde nedbeleşme (siroz)
 • karaciğer hastalığı
 • karaciğer kanseri

Uzun dönemli hepatit D’li kişilerin bu komplikasyonlardan muzdarip olması daha muhtemeldir.

Önleme

Hepatit D’yi önlemenin bilinen tek yolu hepatit B ile enfeksiyonu önlemektir. Hepatit B için bir aşı vardır ve bu tüm çocuklara yapılmalıdır. Enfeksiyon için yüksek risk taşıyan yetişkinler ve özellikle damardan uyuşturucu kullananlar da aşı olmalıdır.

Kaynak: tr.healthline.com

***Önemli Not: Bu sitedeki tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, kaynak gösterilen sitelerden alınmıştır. Hiçbiri doktor tavsiyesi değildir ve size bir hastalığın tanısını koydurmaz. Eğer bahsedilen hastalıklardan birinin sizde var olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz. Yazılardan dolayı hiçbir şekilde sitemiz sorumlu gösterilemez.