Alkolik Hepatit

Genel Bakış

Alkolik hepatit karaciğerde enflamasyondur. Tipik olarak uzun bir süre boyunca aşırı alkol tüketiminden kaynaklanır. Eğer sizde bu durum gelişirse, alkol almayı bırakmalısınız. İçmeye devam etme, siroz (karaciğerde nedbe oluşması) ve karaciğer yetmezliği gibi ek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Nedenler

Alkol karaciğerde (metabolize) bozulduğu zaman, son derece zehirli kimyasallar üretir. Bu kimyasallar karaciğeri nedbe oluşmasına yol açabilir. Bu nedbe oluşumu sonra enflamasyon ve alkolik hepatite yol açar.

Ağır içme alkolik hepatite neden olsa da, doktorlar durumun neden geliştiğinden tam olarak emin değildir. Alkolik hepatit sadece çok az sayıda ağır içicide gelişir. Sadece orta derecede içen kişilerde de gelişebilir.

Alkolik hepatit tüm ağır içicilerde oluşmadığı için, diğer faktörler bu durumun gelişimini etkileyebilir. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • vücudun alkolü işlemesini etkileyen genetik faktörler
 • Hepatit C gibi diğer karaciğer hastalıklarının varlığı
 • malnütrisyon

Kadınlarda alkolik hepatit gelişme riski daha fazladır. Bu erkek ve kadın vücutlarının alkolü nasıl emdiği ve parçaladığına dair farklılıklara bağlı olabilir.

Belirtiler

Alkolik hepatit belirtileri karaciğerde oluşan hasar miktarına bağlı olarak değişir. Sizde bu hastalığın hafif belirtileri varsa, herhangi bir belirtiyle karşılaşmayabilirsiniz. Ancak, daha fazla hasar oldukça şunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • iştah değişiklikleri
 • ağız kuruluğu
 • kilo kaybı
 • bulantı ve kusma
 • abdomende ağrı veya şişlik
 • ciltte veya gözlerde sarılaşma (sarılık)
 • ateş
 • konfüzyon dahil zihinsel durumda değişiklikler
 • yorgunluk

Alkolik hepatitin belirtileri diğer hastalıkların neden olduklarıyla benzerdir. Sizde bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, uygun bir teşhis ve tedaviye başlamak için doktorunuza başvurmalısınız.

Tanı

Sizde alkolik hepatit belirtileri varsa, doktorunuz sağlık geçmişiniz ve alkol tüketiminiz hakkında size sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca sizde bir karaciğer veya dalak büyümesi olup olmadığını görmek için bir fizik muayene gerçekleştirecektir. Tanıyı doğrulamak için testler istemeye karar verebilir. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • tam kan sayımı (CBC)
 • karaciğer fonksiyon testi
 • abdominal BT taraması
 • karaciğer ultrasonu

Tanınız bu testler aracılığıyla teyit edilemez ise, doktorunuz karaciğer biyopsisi isteyebilir. Bir karaciğer biyopsisi, doktorunuzun karaciğerden bir doku örneği çıkarmasını gerektiren invaziv bir işlemdir. Karaciğer biyopsisi bir karaciğer hastalığınızın olup olmadığını gösterecektir. Bu test aynı zamanda alkolik hepatit olup olmadığınızı gösterecektir.

Tedavi

Alkolik hepatit tanısı aldıysanız, içmeyi bırakmanız gerekir. Alkolden kaçınarak, karaciğerinizdeki hasarı tersine çevirmek mümkün olabilir.

Hasarı tersine çevrilemeyecek kadar şiddetli olsa bile, karaciğerinizin daha fazla zarar görmesini engellemek için yine de içmeyi bırakmanız gerekir. Özellikle alkol bağımlılığı ile mücadele ediyorsanız, içmeyi bırakmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bağımlılığınız için farklı tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla mutlaka konuşun.

Alkolik hepatit tedavisi, karaciğer iltihabını azaltan ve karaciğer fonksiyonunuzu geliştiren ilaçlar da içerebilir.

Eğer yetersiz besleniyorsanız, doktorunuz vitamin ve besin takviyeleri de yazabilir. Eğer yeme zorluğu yaşıyorsanız, bu besinler bir beslenme tüpü aracılığıyla sağlanabilir. Bir beslenme tüpü burun veya ağızdan mide içine geçirilir ve besin yönünden zengin sıvıların vücudunuza girmesine izin verir.

Karaciğeriniz ağır hasarlı ise, doktorunuz karaciğer nakli önerebilir. Bir nakle hak kazanmak için, yeni bir karaciğer aldığınızda içmeye devam etmeyeceğinizi göstermek zorundasınız. Ayrıca en az altı ay boyunca alkolden kaçınmanız gerekir. Bazı durumlarda, danışmanlık hizmetlerinden de yararlanmanız gerekebilir.

Beklenti

Beklentiniz belirtilerinizin şiddeti ve karaciğerinizde oluşmuş hasar miktarına dayalı olacaktır. Beklentiniz içmeyi bırakmanızın mümkün olup olmadığına da bağlıdır. Belirtileriniz hafifse ve içmeyi bırakırsanız beklentiniz genellikle iyidir.

Eğer içmeyi bırakmazsanız ve durumunuz kötüleşirse, genel durumunuz ve iyileşme şansınız da kötüleşecektir. Alkolik hepatit, hepatik ensefalopatiye yol açabilir. Bu durum normalde karaciğer tarafından filtre edilen toksinler kanda kaldığında oluşur. Bu toksinler beyin hasarına neden olabilir ve komaya yol açabilir.

Eğer içmenizin sonucu olarak karaciğerde nedbe (siroz) gelişirse beklentiniz kötü olabilir.

Önleme

Alkolik hepatiti önlemenin en iyi yolu, alkolden kaçınmak ya da eğer içiyorsanız aşırıya kaçmadan içmektir. Alkolik hepatit aynı zamanda doğru beslenme ve kendinizi hepatit C’den koruyarak önlenebilir. Hepatit C uyuşturucu kullanımı için iğneler ve diğer malzemenin paylaşımı ya da korunmasız seks yoluyla geçebilen, kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Kaynak: tr.healthline.com

***Önemli Not: Bu sitedeki tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, kaynak gösterilen sitelerden alınmıştır. Hiçbiri doktor tavsiyesi değildir ve size bir hastalığın tanısını koydurmaz. Eğer bahsedilen hastalıklardan birinin sizde var olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz. Yazılardan dolayı hiçbir şekilde sitemiz sorumlu gösterilemez.