Güneş Çarpmasına Dikkat

Okulların tatile girmesi, Bayram tatilinin yaklaşması ile herkesin tatil planları yaptığı bir dönemdeyiz. Deniz,kum,güneşin öncelikli olduğu bu tatil döneminde her yıl oldukça sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi olan güneş çarpmalarının da sıkça yaşanacağı bir döneme de girmek üzereyiz. Peki nedir bu güneş çarpması ?

Güneş çarpması ya da insolasyon olarak adlandırılan bu durum aslında boyun, ense ve kafanın uzun süre yoğun güneşe maruz kalmasıyla oluşan, şiddetli sıcağın yol açtığı bir nevi doku hasarıdır. Aşırı ısı durumunda vücudumuz aşırı ısınmayı dengeleyemez, vücut kaldırabileceğinden fazla ısınır ve bir nevi hararete dönüşür. Bu durum vücutta aşırı su kaybından dolayı vücuttaki sıvı azalır ve kan koyulaşır, kan dolaşımı yavaşlar ve tüm vücut metabolizması etkilenir.

Bu süreci hali hazırda ki bir enfeksiyon ya da kronik bir hastalık hızlandırabileceği gibi, güneş çarpması da bu durumların ağırlaşmasına yol açabilir. Literatür de bu hastalığın 40 derece üzerinde ki sıcaklıklarda görüldüğü belirtilse de, insanların sıcağa karşı dayanıklılıkları farklılık göstereceği için farklı hava sıcaklıkların da bu durum olabilir. Çocuklar, ileri yaşta olanlar, kronik hastalığı olanlar, az güneş gören ülke de yaşayanlar, açık tenli olanlar, seyrek saçlı olanlar daha düşük sıcaklıklarda bu durumu yaşayabilirler.

GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ

-BULANTI

-KUSMA

-İSHAL

-YÜKSEK ATEŞ – HAVALE

-TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ

-NABIZDA HIZLANMA

-AŞIRI YORGUNLUK, HALSİZLİK HİSSİ

-BİLİNÇ BULANIKLIĞI

-NADİREN BEYİN ÖDEMİ VE BEYİN KANAMASI

GÜNEŞ ÇARPMASINDA İLK MÜDAHELE

Sıcakta veya güneşte olan birinde ateş, aşırı halsizlik, bayılma veya ciltte ileri derece de kuruma olduğu fark edildiğinde kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınıp giysileri çıkarılmalıdır. Düz yatırılmalı, bacakları yukrı kaldırılmalı ve hasta soğutulmalıdır. Bu soğutma bir soğutucu önüne yatırma şeklin de olmamalıdır. Soğuk su banyosu, koltuk altlarına, boynuna, ve kalçalarına soğuk kompres uygulama şeklinde yapılmalıdır. Hastanın bilinci açıksa bol su ve tuzlu ayran verilebilir. Hasta da bilinç bulanıklığı varsa yada şuur kapalıysa vakit geçirmeden hastaneye götürülmelidir.

  Susam Sokağı'na otizmli kukla Julia geliyor

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KORUNMAK ALINACAK ÖNLEMLER

Güneş çarpmasından korunmak için yapılacak ilk ve en önemli olan güneş ışınlarının yoğun olduğu ve sıcaklığın üst seviylere çıktığı 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamaktır. Bu saatler de güneşe çıkmak gerekiyorsa önlem alınmalıdır. Bu önlemler;

-Mutlaka şapka, eşarp, şemsiye gibi koruyucularla güneş ışığına direk maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

-Bol miktarda su ve sıvı tüketilmelidir. Sıvı tüketimi kişiye göre değişebilir ancak ortalama 2.5litre su tüketimi idealdir.

-Ağır yiyecekler, alkol, kafeinden kaçınılmaya çalışılmalıdır.

-Güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Güneş koruyucuları güneş ışınlarının doğrudan cilde temasını ve cilt altını ısıtmasını önleyebilir. Kullanılacak güneş koruyucuları 50 faktör ve üzeri olacak şekilde tercih edilmelidir. Güneşe çıkmadan 10-15 dk önce uygulanmalıdır. Güneş koruyucularının etkisinin 3-4 saat sürdüğü unutulmamalıdır ve gerektiği takdir de bu zaman aralıklarında tekrar uygulanmalıdır.

-Güneşli günlerde sıvı atılımını artıran hızlı tempolu yürüş, koşu gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Hazırlayan: Dr. Yunus Emre Karpuz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir