Adet Sancısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Adet kanaması sırasında ağrı hissedilmesine “DİSMENORE” denilmektedir. Adet sancısı tipik olarak alt karın bölgesine lokalize olup, bele, sırta, ve bacaklara yayılım gösterebilir. Ağrı genellikle adet döneminden bir-iki gün önce başlar ve genelde 2-3 gün sürer.ADET SANCISI NEDEN OLUR ?

Adet döneminde oluşan sancının nedeni; adet kanının dışarı atılması için rahimde oluşan kasılmalar ve rahimde ki kan dolaşımının azalmasıdır. Bu dönemde rahim içinde salgılanan “prostaglandin” adı verilen maddelerin sinir uçlarını uyarması ile ağrıya sebep olmaktadır. Adet döneminde kadınlarda bir miktar ağrı olması normal olarak kabul edilir. Ancak bazı kişilerde ve bazı durumlarda bu ağrı fazla olabilir ve kadınların yaşam kalitesini etkileyebilir. Bazı anatomik yapı farklılıklarına bağlı dismenoreler görülebileceği gibi farklı hastalıklara bağlı da görülebilir.

ADET SANCISI (DİSMENORE) TÜRLERİ

Adet sancısına neden olacak bir durum olmadan olan adet sancısına “primer dismenore” denir.

Adet sancısına neden olabilecek altta yatan bir neden varsa bu durum da oluşan adet sancısına “seconder dismenore” denir.

Primer dismenore toplumdaki kadınların yaklaşık olarak %50sini etkilemektedir. Genellikle ergenlik dönemi ile başlar ve ilerleyen yaşlarda veya gebelik sonrasında şiddeti azalır.

Seconder dismenore nedenleri:

Seconder dismenore genellikle üreme organlarını içine alan bir hastalığın göstergesidir. Özellikle “endometriozis” denilen hastalıkta belirgin adet sancıları görülür ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Seconder dismenorenin diğer nedenleri ise; adenomyozis, myomlar, PİD(pelvik inflamatuar hastalık), spiral kullanımıdır.

NASIL TANI ALIR ?

Adet sancılarının tanısı hastanın şikayetleri ile kolayca konabilir. Fakat şikayetlerin herhangi bir nedene bağlı olup olmadığını anlamak için muayene ve ultrasson tetkiki ile hasta incelenmelidir.

ADET SANCILARINA EŞLİK EDEBİLECEK DİĞER DURUMLAR

Adet sancısına ek olarak görülebilen durumlar;

-Bulantı

-Kusma

  Grip Hakkında Sık Sorulan Sorular

-İshal

-Kabızlık

-Karında şişkinlik hissi

-Sinirlilik gerginlik

-Baş ağrısı

-Bel ağrısı

Adet döneminde vücutta salgılanan maddeler ve hormonların etkisiyle kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen bu semptomlar görülebilmektedir. Rahim anatomik yerleşim olarak karın içinde yerleşen bir organ olduğu için hastalar ağrıları alt karın ve bel bölgelerinde hissederler. Yine rahimin bağırsaklarla olan komşuluğundan dolayı ve vücutta değişen hormonal uyarılara bağlı adet döneminde ishal, kabızlık, şişkinlik, bulantı-kusma gibi sindirim sistemi problemleri de birliktelik gösterebilir.

Adet döneminde kanama olduğu için kişiler de kansızlık belirtileri olan halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrıları gibi bulgular görülebilir. Ancak bunlar çok şiddetliyse ve yaşam kalitenizi etkileyecek şekildeyse doktorunuza başvurmanızda fayda var.

AĞRILI ADET GÖRME NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Primer dismenorenin tedavisinde NON-STEROİD ANTİ İNFLAMATUAR (NSAİİ) grubu ağrı kesiciler oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu ilaçlar adet başlamadan bir gün önce başlandığında etkileri daha belirgin olarak görülür.

NSAİİlere rağmen ağrısı kesilmeyen uygun hastalara doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Seconder dismenorede ise tedavi altta yatan nedene yönelik yapılmalıdır.

İlaç tedavisi dışında;

-Egzersizler kas kasılmalarını dengeli hale getirebileceği için ağrı azaltmaya yardımcı olur. Ağır olmayan egzersizler, hafif tempolu yürüyüşlerin ağrı azaltmada etkisi olmaktadır.

-Sıcak uygulama: karın bölgesine sıcak uygulamalarla rahatlama sağlanabilir.

-Alt karın bölgesine yapılacak hafif bir masaj ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir.

-Stresi yönetmek ve stres azaltıcı yöntemler ağrıyı azaltmaktadır.

-Bunlara ek olarak dengeli beslenme, besin destekleri ( B-E vitamini, omega3, magnezyum), bitki çayları (papatya, melisa, rezene gibi vücutta genel olarak gevşetici etkisi olan çaylar) kişiden kişiye değişen (etkisi kesin olarak kanıtlanmamış) etkiler sağlayabilir. Bir çok kadın adet döneminde ‘bitter çikolata’nın ağrılarına iyi geldiğini ve gerginliğini azalttığını söylemektedir

  Hepatitle İlgili Sık Sorulan Sorular

Hazırlayan: Dr. Yunus Emre Karpuz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir