Grip Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hep Karıştırılan 2 Kavram: GRİP Mİ NEZLE Mİ?

Halk sağlığı anlamında büyük bir öneme sahip üst solunum yolları hastalıklarının, birbirinden şikâyet, bulgular, hastalık etkeni ve tedavi anlamında tamamen farklı olan bu iki hastalığı, maalesef ki birbiriyle fazlasıyla karıştırılmaktadır ve günlük konuşma dilinde de birbirinin yerine fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu yazımızda bu iki hastalığa neden olan etkenler, semptomları(hastanın yakınmaları), bulguları, korunma yolları, ve tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazının başından belirtmek isteriz ki her iki hastalığın tedavisinde de antibiyotik kullanımı tamamen gereksizdir ve yalnızca doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda antibiyotik kullanılmalıdır.

Grip nedir?

Grip diğer adıyla influenza, influenza A ve influenza B virüslerinin neden olduğu yüksek oranda bulaşıcı solunum sistemi hastalığıdır. Soğuk algınlığına göre çok daha ağır seyirli bir hastalık olan grip, yaşlılar, çocuklar, kronik(uzun süreli) hastalığı olanlar için hayatı tehdit edecek şekilde şiddetli seyredebilir.

H1N1, H1N5, H2N3 gibi ifadeler ne anlama geliyor?

İnfluenza virüsünün dış zarında hemaglütinin(H) ve nöraminidaz(N) adında yüzey partikülleri bulunur ve bunlar virüsten virüse farklılık gösterir, vücudun virüsü tanımasında rol alan antijenik yapılar bunlardır. Bu maddeler virüsün tipini belirler. Virüsün genetiğindeki mutasyonlar sonucu zar yapısındaki protein yapıları değişerek, virüsün bağışıklık sisteminden kaçmasına ve tekrar tekrar hastalık ve salgın yapmasına neden olur.  Günümüzde sık sık duyduğumuz domuz gribi(H1N1) ve kuş gribi(H5N1) de bu salgınlardan en önemli olanlarıdır. Yine 20. Yüzyılda İspanyol gribi, Asya gribi, Hong Kong gribi gibi çeşitli ve daha bir çok pandemiye neden olmuş ve yüzbinlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

Grip nasıl bulaşır?

Öksürme ve hapşırma ile havaya, elimize ve dokunduğumuz tüm yüzeylere bulaşan virüs, damlacıklar ve küçük aerosol partikülleri ile yayılır. Virüs vücuda burun, ağız ve göz yoluyla girer.

  Adet Sancısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bulaşmayı azaltmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Özellikle öksürürken ya da hapşururken elimizi değil dirseğimizi kullnmak daha doğrudur.

Eller gereksiz şekilde sık ağıza ve buruna götürülmemelidir.

Aksırıp, öksürürken mutlaka ağız bir mendille kapatılmalıdır.

Mendiller tekrar tekrar kullanılmamalı. Mutlaka kapalı bir çöpe atılmalıdır.

Kapalı mekanlardan uzak durulmalı, işyeri ve evler sık sık havalandırılmalıdır.

Hastalığın sık görüldüğü dönemlerde gereksiz yere tokalaşma ve öpüşme davranışlarından kaçınılmalıdır.

Her yıl düzenli olarak aşı yaptırmak hastalıktan korunmada en etkili yöntemlerden biridir.

Grip hastalığının belirtileri nelerdir?

-yüksek ateş

-şiddetli baş ağrısı

-yaygın kas ve eklem ağrıları

-halsizlik

-öksürük ve yan ağrısı

-boğaz ağrısı ve yutkunmada zorlanma

Bu belirtiler genellikle aniden 1-2 gün içinde başlar ve şiddetlenir. Ve kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-2 hafta içinde kendiliğinden geriler ve düzelir. Ancak yüksek riskli ve düşkün kişilerde daha da şiddetli seyredip tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

Grip için kimler risk altındadır ve kimler aşı yaptırmalıdır?

-65 yaşından büyükler

-6 aydan büyük bebekler

-Gebelik düşünen genç kadınlar

-Hasta ve yaşlı bakımı yapan kişiler

-Astım hastaları

-Kronik(uzun süreli) akciğer hastalığı olanlar

-Kronik böbrek hastaları

-Diyabet hastalığı olanlar

-Hipertansiyon ve kalp hastalığı bulunanlar

-Kanser hastalığı olanlar

-Organ nakli olmuş kişiler

-Bağışıklık sistemini baskılayan tedavi görenler ve bu kişilerle aynı evde yaşayan aile üyeleri

-AIDS hastaları

Grip aşısı zararlı mıdır?

Grip aşısı virüsün öldürülmesiyle elde edilmiş ölü bir aşıdır.

Her sene hastalığa neden olan tipler belirlenerek bir sonraki sene için aşı merkezlerinde üretilir ve her sonbaharda eczanelerde bulabilirsiniz. Grip aşısı için en iyi zaman sonbaharda Eylül sonu ve Kasım başı arasıdır. Bu aşı doğada bulunan hastalık yapıcı grip etkenlerinin büyük bir kısmına karşı bağışıklık sağlar. Aşı yapıldıktan 2-3 hafta sonra bağışıklık oluşur. Grip virüsleri her yıl değişime uğradığından, aşılar da değişir. Bu nedenle sizin de her yıl grip aşısı olmanız gerekir.

  Hepatitle İlgili Sık Sorulan Sorular

Grip aşısı içerisinde biyolojik nedenlerden dolayı tavuk yumurtası bulunur. Bu yüzden eğer tavuk yumurtasına karşı alerjiniz varsa, veya daha önceden aşıya ya da aşı içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa aşı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz ve doktor kontrolü olmadan asla aşı yaptırmayınız. Bunun yanında gebeliğin ilk 3 ayında da grip aşısı önerilmemektedir. 3 aydan sonraki gebelik dönemindeki kadınlar ve emziren anneler aşı yaptırabilir.

Grip tedavisi nedir?

Genellikle destek tedavisi ile atlatılan bir hastalık olmakla beraber doktorunuz bazı durumlarda anti gribal ilaçlar reçete edebilir.

Grip hastalığının komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonlar genellikle ek hastalığı bulunan kişilerde ortaya çıkar.

Başlıcaları;

Pnömoni(akciğer iltihabı)

Miyozit(kas iltihabı)

Rabdomiyoliz,

Ensefalit(beyin iltihabı)

Tranvers myelit,

Aseptik menenjit(beyin zarı iltihabı)

Guillain Barre Sendromu,

Perikardit(kalp zarı iltihabı),

Miyokardittir(kalp kası iltihabı).

Nezle nedir?

Nezle, diğer adıyla soğuk algınlığı ise gribe göre daha hafif seyirli, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşurma ile seyreden yine çeşitli virüslerin neden olduğu bir üst solunum yolları enfeksiyonudur. Gripte görülen yüksek ateş ve baş ağrısı genellikle görülmez.  Diğer belirti ve bulgular, bulaş yolları grip ile benzer olmakla beraber daha hafif seyirlidir. nezlenin tedavisinde ise genellikle ilaç tedaisi gerekli olmayıp destek tedavisi ile 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Antibiyotik tedavisi ise gereksiz olup vücudumuzdaki diğer yararlı mikrorgnizmalara zararı olduğu için hem de dirençli mikroorganizmaların üremesine neden olduğu için kullanılmaması gerekir.

Cevaplayan: Dr. Sefer Kaya

Aradığınız soruyu yukarıda bulamadıysanız, sitedeki başka sayfada cevaplanmış olabilir. Diğer soru-cevap sayfalarımıza da göz atın, eğer oralarda da yoksa o zaman aşağıda yorum olarak sorun cevaplayalım. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir