Hepatitle İlgili Sık Sorulan Sorular

Hepatit Nedir?

Hepatit, karaciğerin herhangi bir nedenden ötürü iltihaplanmasıdır. Bunu yapabilecek çok fazla neden vardır. Bunların başında Hepatit virüsleri gelmektedir. Bunların yaygın görülenleri Hepatit A,B,C,D ve E’dir. Alkol, ilaçlar, bitkisel ürünler de hepatite neden olabilir.

Hepatitlerle ilgili daha fazla bilgiye ulaşacağınız sayfalarımız için:

Hepatit A

Hepatit B

Hepatit C

Hepatit D

Alkolik Hepatit

Belirtileri nelerdir?

Belirtiler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genel olarak gözlerde sararma, halsizlik, yorgunluk, karın ağrısı olabilir. Daha belirsiz şikayetler de yapabilir.

Sarılıkla hepatit aynı şey midir?

Genel anlamıyla toplumda sarılık olarak bilinen durum Hepatit’tir. Fakat hepatit dışında sarılık yapabilecek başka hastalıklar da vardır. (Örneğin hemolitik anemi olarak adlandırılan bir kan hastalığı)

Kaç çeşit hepatit vardır?

Hepatit’e neden olan çok fazla durum olsa da bunların oluşturduğu tablo benzerdir. Viral Hepatit, Alkolik Hepatit, Toksik Hepatit, Otoimmün Hepatit olarak genel başlıklar altında toplayabiliriz.

Hepatit olduğumu nasıl anlarım?

Hepatit A, toplulumuzda yaygın görülen bir virüstür, kronikleşmez ve genelde çocuk yaşta sarılık, ateş gibi belirsiz şikayetlerle geçirilir. Hepatit B ve C daha ciddi tablolara neden olabilir. Hepatit D virüsü Hepatit B virüsü var ise hastalık yapar, Hepatit B yoksa herhangi bi hastalık oluşturmaz. Hepatit E virüsü ise Hepatit A’ya benzer fakat gebelerde tehlike oluşturabilen bir virüstür. (Ayrıntılı bilgiyi Kadın Hastalıkları Uzmanınızdan alabilirsiniz). Hepatit olduğunuzu hastanede yapılan bir takım tetkiklerden sonra kesin olarak anlayabilirsiniz. Viral Hepatitler için Kan Tetkiki yapılmalıdır.

Vücudumda virüsün var olması kesin hepatit olduğumu mu gösterir?

Hayır Hepatit B bulaştıktan sonra akut hastalık denilen bir tablo yaparlar. Bu çoğu zaman fark edilmeden atlatılır ve genellikle hasta iyileşir yani vücut virüsü tamamen temizler bu durum 6 ay kadar sürebilir. Eğer vücut virüsü temizleyemezse kişi sadece taşıyıcı olabilir ya da kronik hastalık denilen iltihabi durumu ortaya çıkar.

  Grip Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nasıl bulaşır?

Hepatit A ve E, genel de hijyen koşulları iyi olmayan yerler ve durumlarda virüsün ağızdan alınmasıyla bulaşır. Hepatit B, C ve D ise kan yolu, cinsel ilişki ile ve anneden bebeğe doğum sırasında bulaşabilir.

Kronikleşir mi?

Hepatit B, C ve D kronikleşebilir. Kesin kronikleşecek diye bir şey yoktur fakat Hepatit C’nin kronikleşme riski diğerlerine göre daha yüksektir.

Tedavisi var mı?

Son yıllarda Hepatit C için yeni nesil, umut verici tedaviler bulundu. Hepatit B için interferon ve antiviral ilaçlar olarak adlandırılan bir takım tedaviler uygulanabilmekte ve başarılı tedavi sonuçları alınmaktadır.

Aşısı var mı?

Hepatit A ve B için şu an güncel aşı programımızda aşılanma yapılmaktadır. Ve koruma oranları çok yüksektir. Diğer hepatit virüsleri için mevcut aşı yoktur.

Nasıl korunurum?

Hepatit B aşısını herkesin yaptırması şiddetle önerilir, aşı büyük oranda koruyucudur. Bunun haricinde şüpheli cinsel ilişkiden kaçınılması ve prezervatif gibi koruyucuların kullanımı önerilir. İlaç bağımlılarının ortak enjektör kullanımı maalesef hastalığın yayılmasına neden olmaktadır. Gebelikte kontroller düzenli bir takvimde yapılmalı ve annede hepatit varsa doğumda buna uygun önlemler alınmalıdır.

Hepatitle ilgili öğrenmek istediğiniz her şey “Hastalıklar” bölümündeki Hepatitler sayfasında. Lütfen sitemizde bilgilendirme amaçlı hazırlanmış sayfaları okumadan soru sormayın.

Aradığınız soruyu yukarıda bulamadıysanız, sitedeki başka sayfada cevaplanmış olabilir. Diğer soru-cevap sayfalarımıza da göz atın, eğer oralarda da yoksa o zaman aşağıda yorum olarak sorun cevaplayalım. 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir