Sanford Biggers: Bir sanatçının ırkçı şiddete korkusuzca bakışı

Kavramsal sanatçı ve TED Fellow Sanford Biggers siyahi Amerika’nın tarihi ve travmasıyla ilgili olarak zorlu sohbetleri teşvik etmek için resim, heykel, video ve performansı kullanıyor. İki ilgi çekici çalışmayı ayrıntılı olarak anlatırken ve sanatının ardındaki motivasyonu paylaşırken ona katılın. Biggers, “Sadece tarih ve ırk konusunda daha düşünceli diyaloglar yoluyla bireysel ve toplumsal olarak evrilebiliriz,” diyor.

 

0:11Kavramsal bir sanatçı olarak zorlu sohbetleri teşvik etmek için sürekli yaratıcı yollar arıyorum. Bunu resim, heykel, video ve performans yoluyla yapıyorum. Şekli ne olursa olsun en sevdiğim materyallerden ikisi tarih ve diyalog.

0:262007’de yedi buçuk fit (2,29 m) çapında, 600 libre (272 kg) camdan bir lotus tomurcuğu betimlemesi olan “Lotus”u yarattım. Budizm’de lotus üstünlüğün, akıl ve ruh saflığının sembolü. Ama yakından bakınca, bu lotusun her yaprağı bir köle gemisinin kesiti. Bu sembolik diyagram bir İngiliz kölelik rehberinden alındı,sonra da köleliğin kaldırılması taraftarları tarafından köleliğin kötülüklerini göstermek için kullanıldı.Amerika’da kölelik hakkında konuşmayı sevmiyoruz, küresel endüstri olarak da bakmıyoruz. Ancak bu Budist sembolünü kullanarak, siyahi Amerika’nın tarihini ve travmasını yaygınlaştırmayı ve onu aşmayı,ortak geçmişimizle ilgili tartışmaları teşvik etmeyi umuyorum.

1:11Lotus’u yaratmak için 6.000’den fazla figür kazıdık. Bu sonradan, bu tarihten en çok etkilenen iki grup olan siyahi ve latin kökenli öğrenciler için bir okul olan Eagle Academy for Young Men (Genç Erkekler için Eagle Akademisi)’de kalıcı enstalasyon olarak 28 fitlik (8,5 m) çelik versiyonunun yapılması için New York Belediyesi’nin verdiği bir siparişe sebep oldu. Bu iki grup son zamanlarda olan bir olaydan etkilendi,ancak bir parantez açacağım.

1:34Dünyanın dört bir yanındaki turist mağazaları ve bit pazarlarından tahta Afrika figürleri topluyorum.Bunların sahiciliği ve orijinalliği tamamen tartışılmakla birlikte insanlar bunların güce ve hatta büyüye sahip olduğuna inanıyor. Ancak yakın zamanda bunu çalışmamda nasıl kullanacağımı anladım.

1:50(Silah sesleri)

2:042012’den beri dünya, Trayvon Martin, Michael Brown, Eric Garner, Sandra Bland, Tamir Rice ve gerçekten daha sayısız birçok silahsız siyahi vatandaşın polislerin ellerinde ölümüne şahit oldu, ki bunlar çoğu zaman hiçbir ceza almadan serbest kaldılar. Bu kurbanları göz önüne alınca ve yasalara saygılı, seçkin bir üniversitede profesör olan ben bile birçok defa polis tarafından silahla hedef alındım ve rahatsız edildim. Bütün bu çalışmayı kısaca “BAM” olarak adlandırdım.

2:35Bu figürlerin her birinin kimliğini silmek, her birini aynı görünen ve dikkate alınmaması kolay hâle getirmek önemliydi. Bunu yapmak için, mermileri kullanarak yeniden şekil verdiğim yer olan atış poligonunagötürmeden önce onları yoğun, kahverengi muma batırdım. Kocaman silahlarla ve yüksek hızlı kameralarla oynamak eğlenceliydi. Ama bu figürlere karşı saygım aslında tetiği çekmeme engel oldu,sanki bir şekilde kendimi vuruyormuşum gibi. Sonunda kameramanım Raul ateş etti. Sonra bunların parçalarını alarak kalıpları yarattım ve onları önce muma, sonunda da burada gördüğünüz görüntü gibi tunca batırdım, ki bu sanki savaş yaraları ve yara izleri gibi şiddetin yaratılmasının izlerini taşıyor.

3:19Bu çalışmayı yakın zamanda Miami’de gösterdiğimde, bir kadın her mermi atışını ruhunda hissettiğini söyledi. Ama bu sanat çalışmalarının, bu katliamların kurbanları ile ABD tarihindeki diğer ırkçılık şiddeti kurbanlarını andığını da düşünmüştü.

3:32Ama “Lotus” ve “BAM” yalnızca ABD tarihinden daha fazlası. Geçen sene Berlin’de gösterimde bir felsefe öğrencisi son katliamların sebebini sordu. Ona 1900’lerin başından bir linç edilme kartpostalı göstererekbu katliamların 500 seneden fazla süredir devam etmekte olduğunu hatırlattım. Ancak onunki gibi sorular ve tarih ve ırk konusunda daha düşünceli diyaloglar yoluyla bireysel ve toplumsal olarak evrilebiliriz.

3:58Umarım benim sanat çalışmam bu tür bir dürüst değiş tokuş için güvenli bir alan, insanların birbirleriyle sahici ve gerekli sohbetler etmesi için bir olanak yaratır.

4:09Teşekkürler.

4:10(Alkış)

 

  İletişimdeyken beyniniz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir