MSF Kuzey Yemen’deki Sağlık Çalışanlarını Tahliye Etme Kararı Aldı

Yemen: Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), hedef gözetmeksizin devam eden bombardımanlar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin güven telkin etmeyen taahhütleri nedeniyle, Kuzey Yemen’de faaliyet gösteren altı hastanedeki çalışanlarını tahliye etmek zorunda kaldı. 

Barselona/Sanaa, 18 Ağustos 2016 – MSF, Yemen’in kuzey vilayeti Hacca’daki Abs Hastanesi’nin 15 Ağustos’ta hava saldırısına uğramasının ardından Saada ve Hacca vilayetlerinde destek verdiği altı hastaneyi boşaltma kararı aldı.

19 kişinin ölümüne, 24 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının ardından Saada’daki Haydan, Razeh, Al Gamouri, Yasnim hastaneleri ile Hacca’daki Abs ve Al Gamouri hastanelerinde görev yapan MSF çalışanları tahliye edilmeye başladı.

Üç gün önce Abs Hastanesi’ne düzenlenen hava saldırısı, bir yıl içerisinde MSF sağlık tesislerine düzenlenen dördüncü ve Yemen İç Savaşı’nın en ölümcül saldırılarından biri olarak kayıtlara geçti. Çatışmalar süresince MSF destekli sağlık tesislerinin dışında ülkedeki çok sayıda hastane ve klinik de benzer saldırıların hedefi oldu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, Kuveyt’te Husiler ile yürütülen barış görüşmelerinin 11 gün önce askıya alınmasının ardından Kuzey Yemen’deki askeri varlığını ve eylemlerini artırarak saldırılarını şiddetlendirdi.

Hastaneler artık güvenli değil

MSF, son zamanlarda yoğunluğunu artıran askeri operasyonların sonuçlarını göz önünde bulundurarak, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ölümcül saldırılara engel olma konusunda ve sağlık çalışanları ile hastaların koruma statüsünü gözeteceğine dair somut bir güvence vermemesi nedeniyle, Saada ve Hacca vilayetlerindeki hastanelerin hastalar ve sağlık çalışanları için güvenli olmadığına karar verdi.

Aralarında kadın doğum uzmanları, çocuk doktorları, cerrahlar ve acil servis uzmanlarının bulunduğu sağlık çalışanlarının hastanelerden tahliye edilmesi yönünde zor bir karar almak zorunda kaldıklarını belirten MSF Genel Direktörü Joan Tubau, çatışmayı sürdüren tüm tarafların son gelişmeler ışığında MSF’ye başka seçenek bırakmadığını vurguladı.

Saldırıyı bir “hata” olarak tanımlayan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin beyanları MSF’yi tatmin etmemiş, bu tür saldırıların bir daha tekrarlanmayacağına dair gerekli teminatı sunmamıştır.

19 kişinin hayatını kaybettiği, 24 kişinin yaralandığı hava saldırısının ardından, Yemen'in kuzeybatısındaki Hacca vilayetinde faaliyet gösteren Abs Hastanesi.

19 kişinin hayatını kaybettiği, 24 kişinin yaralandığı hava saldırısının ardından, Yemen’in kuzeybatısındaki Hacca vilayetinde faaliyet gösteren Abs Hastanesi.

Tubau sözlerini şöyle sürdürdü: “Tahliye kararının hastalarımızı ve tehlikeli şartlar altında çalışmaya devam edecek olan Yemenli meslektaşlarımızı etkileyeceğinin farkında olduğumuzu üzülerek belirtmek isteriz.

  Libya'dan Akdeniz'e Uzanan Yaşam Mücadelesi

Ancak sağlık hizmetlerinin hayati öneme sahip olduğu çatışma ortamında ekiplerimizin en kısa sürede faaliyetlerine geri dönebilmesi ve bölge halkının çatışmaların ölümcül sonuçlarından biraz olsun uzak kalabilmesi için güvenlik önlemlerinin en kısa sürede artırılacağını umuyoruz.

Sivillerin askeri operasyonların hedefi olmasından duyduğumuz üzüntüyü dile getirirken, aynı zamanda çatışmalar süresince Yemenlilere insani ve tıbbi yardım ulaştırma konusunda gerekli adımların atılmamış olmasından son derece rahatsız olduğumuzu da vurgulamak istiyoruz.”

Üst düzey görüşmeler sonuç vermedi

MSF, Yemen halkına tıbbi ve insani yardım malzemelerinin kesintisiz bir şekilde ulaştırılabilmesi ve hastanelere yönelik saldırıların son bulması için, son sekiz ay içinde iki kez üst düzey koalisyon yetkilileriyle görüşmeler yapmıştı. Fakat MSF, hastanelerin GPS koordinatlarını düzenli olarak paylaşmasına rağmen hava saldırıları devam etti.

Her saldırının ardından uluslararası insani hukuk kurallarına riayet ettiklerini beyan eden Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, son saldırı ile askeri operasyonların kontrolsüz bir şekilde yürütüldüğünü, hasta ve yaralılarla dolu olan hastanelere yönelik saldırıların engellenmesi konusunda hiçbir olumlu adım atılmadığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Askeri protokol ve angajman kuralları bir an önce değiştirilmeli

Bağımsız bir soruşturmanın acilen yürütülmesi gerektiğini belirten Tubau, MSF tesislerine yönelik daha önceki saldırılara dair askeri koalisyon tarafından hazırlanan soruşturma raporlarının bugüne kadar MSF ile paylaşılmadığının altını çizdi.

Tubau, “Bu son saldırı, mevcut angajman kurallarının ve askeri protokollerin sağlık tesislerine yönelik saldırıları engelleme konusunda yetersiz kaldığını bir kez daha kanıtlıyor. Bu nedenle mevcut askeri esas ve usuller yeniden gözden geçirilmeli, gerekli değişiklikler acilen yapılmalıdır.

MSF olarak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ve başta ABD, İngiltre ve Fransa olmak üzere koaliyonu destekleyen ülkelerin liderlerine bir kez daha sesleniyoruz: Uzun süredir devam eden askeri operasyonlar nedeniyle halihazırda tıbbi malzeme sıkıntısı çeken hastanelerin sağlık hizmetlerini tarafsız bir şekilde sürdürebilmesi için gerekli koruma önlemlerini bir an önce hayata geçirin ve sivillerin korunmasına yönelik tedbirleri hızla uygulamaya sokun” çağrısında bulundu.

Yemen’de sivilleri hiçe sayan, hedef gözetmeksizin savaşı sürdüren tüm tarafları ve müttefiklerini kınıyoruz. Yemen’deki savaşın acımasızlığını ve gaddarlığını gözler önüne seren bu saldırıda hayatını kaybeden hasta ve çalışanlarımızın ailelerine ise bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir