Kuşatma ve Bombardıman Altındaki Halep’te Yaşam Mücadelesi Sürüyor

Uzun süredir büyük bir yıkımın içinde yaşam mücadelesi veren Halep halkı, son üç hafta içinde çatışmaların şiddetlenmesiyle artık yıkımın eşiğine geldi. Bir yandan kentin doğusunda devam eden aralıksız hava saldırıları, diğer yandan batı tarafındaki bombalı saldırılar pek çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oluyor.

28 Temmuz 2016 – Suriye Hükümeti’nin kontrolünde olmayan tek bağlantı yolu kesilirken, Doğu Halep’in karadan abluka altına alınması yaklaşık 250 bin kişinin dış dünyayla bağlantısının tamamen kesilmesine ve büyük bir yaşam mücadelesi vermesine sebep oldu. Artık kentte yaşayan halk, özellikle savaş yaralıları ve durumu ciddi olan hastalar kentten çıkamadığı gibi, temel yiyecek maddelerinin ve tıbbi malzemelerin de girişi imkansız hale geldi. Binlerce kişinin uzun süredir kuşatma altında yaşadığı Suriye’deki bu acı tablo, ne yazık ki bu son abluka ile birlikte daha da üzücü hale geldi.

Tüm bunların yanı sıra bölgedeki hastaneler, hem askeri saldırıların hem de ilaç ve malzeme kıtlığının ağır baskısı altında eziliyor.

Yalnızca bu hafta içinde Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) ilaç ve malzeme desteği verdiği dört hastane bombalı saldırılarda hasar aldı.

Genel cerrahi ve damar cerrahisi alanında hizmet veren bu hastanelerden biri geçen ay da bombalı saldırıya maruz kalmış ve kapatılmak zorunda bırakılmıştı. MSF tesisin acilen onarılması için destek vermiş ve hastane iki hafta önce yeniden açılmıştı.

Aradan yalnızca günler geçtikten sonra, 23 Temmuz’da binanın yanına yapılan bir hava saldırısı sonucu hastane yeniden hasar aldı. Hastaların başka bir hastaneye sevki sırasında hastane personeline yönelik ikinci bir saldırı daha gerçekleşti. Bu korkunç kaosun ilk dakikalarında her iki hastane de eş zamanlı olarak saldırıya uğruyor ve birbirine hasta sevk ediyordu.

  Libya'dan Akdeniz'e Uzanan Yaşam Mücadelesi

Hastalar sağlık tesislerine gitmeye çekiniyor

Sınır Tanımayan Doktorlar Türkiye Temsilcisi Aitor Zabalgogeazkoa, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hastane yöneticileri bize geçen ay tedavi ettikleri yaralı sayısında gözle görülür bir artış olduğunu söylüyor. Hatta bu hastanelerden biri günde 50 yaralı  alıyordu ve geçen haftaki saldırılarda hasar görüp kapanan hastanelerden biri de buydu.

Bu insanlar şimdi nereye gidecek? Hastaneyi yeniden kuralım desek gerekli malzeme ve ekipmanı nasıl içeri sokacağız? Hastanelere yönelik bu saldırılara son verilmezse çok yakında Doğu Halep’te sağlık hizmeti verecek hiçbir sağlık tesisi kalmayacak. Ayrıca önümüzdeki haftalarda daha da artacak olan mazot sıkıntısı nedeniyle yalnızca hastaneler değil ambulanslar da çalışamaz hale gelecek.

Geriye kalan az sayıda doktor ve cerrah, Doğu Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi yüzbinlerce insana hizmet vermek için mücadele veriyor. Buna ek olarak, hasta ve yaralılar, sağlık çalışanları sağlık tesislerine gitmeye çekiniyor, sağlık çalışanları ellerindeki ilaç ve malzemenin ne kadar süre idare edeceğini ve hizmet vermeye devam edip edemeyeceklerini bile bilememenin endişesi içindeler.

Halep Sınır Tanımayan Doktorlar

Halep, 12 Aralık 2012. Fotoğraf: Monique Doux/MSF

Tıbbi ve insani yardım sevkiyatı yapılamayabilir

Nisan 2016’da gönderilen en son yardım sevkiyatında 10 kamyonluk, yani üç ay yetecek kadar malzeme ulaştırılmıştı. Bir sonraki sevkiyatın tarihi yaklaşırken MSF ekipleri Halep içine herhangi bir yardım malzemesi ulaştırmanın mümkün olmayacağı endişesini taşıyor. Hayati sağlık hizmetleri hem askeri saldırılar hem de stokların yavaş yavaş tüketilmesi nedeniyle haritadan silinme riskiyle karşı karşıya.

Zabalgogeazkoa, “Bir kez daha savaşan taraflara savaş kurallarına uymaları çağrısında bulunuyoruz ve bu savaşta sözü geçenlere bu katliamı durdurmaları için sesleniyoruz. Mesajımız çok net: Hastaneleri ve sivil binaları bombalamayı durdurun, ağır yaralıların ve hastaların tahliyesine izin verin ve yiyecek, ilaç ve yaşamsal malzemelerin girişini engellemeyin” dedi.

  Dr. Rijnierse'nin Kaleminden: Akdeniz'de Boğulmanın Eşiğinde

2009 yılından beri Suriye’de faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar, iç savaşın başlangıcından bu yana Halep, İdlip, Hasake ve Ayn-Al Arab bölgelerinde sağlık faaliyetleri yürütüyor ve tüm Suriye genelinde 150’den fazla sağlık tesisine destek veriyor. MSF Halep bölgesinde ise 2014 yılından bu yana altı sağlık merkezi, üç ilkyardım merkezi ve ikisi kapanmış olan 10 hastaneye ilaç, tıbbi malzeme ve ekipman desteği veriyor.

Kaynak: SinirTaninamayanDoktorlar.org

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir